הבחירות לאגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית

יובל מועמד לאגודת הסטודנטים ומתכנן לבלות את שלושת הימים עד סוף הבחירות ביום שלישי (2.6.09) בקמפוס. אני לעומת זאת, עצלנית מלידה, ואגיע לקמפוס רק בשעות אחה"צ. לכן אני אנצל את ההזדמנות בכדי לספר לכם באיחור (כל-כך גדול שהוא כבר לא) אופנתי על הבחירות. כי אם כבר להיות מהפכנית-ספה, אז לפחות לספר על פועל של אחרים. הבחירות לאגודה נערכות פעם בשנתיים, והנציגים הנבחרים בוחרים את יו"ר וסיו"ר האגודה ודנים בסוגיות הגדולות מעבר לתפקוד היומיומי של האגודה.

בעבר הייתה להם יותר השפעה, אולם בשנים האחרונות נפגע המעמד שלהם ופגישות נדחו והתבטלו, וכך היו"ר נשאר להחליט החלטות רבות מדי בעצמו. הבחירות האחרונות היו פיהוק אחד גדול. הם נערכו בזמן השביתה, כאשר חלק גדול מהסטודנטים לא היה מודע בכלל להערכות של הבחירות ואחוז ההצבעה היה נמוך מאוד, בסך הכל הצביעו כ-500 סטודנטים, מתוך בערך 17,000. במקומות רבים היו ניצחונות טכניים. השנה זה סיפור אחר. אומנם עדיין לא חוזים אחוזי בחירה גבוהים במיוחד, רק אחוזים גבוהים יחסית. כמעט בשום מקום אין ניצחונות טכניים והתעמולה מופצת ברחבי הקמפוסים השונים, אבל בעיקר בהר הצופים.

בעיקרון הבחירות הם אישיות – כל חוג או מקבץ חוגים בוחרים נציגים ספציפיים ולא רשימה. עם זאת, הרוב הגדול של המועמדים משתייכים לקבוצה מסוימת, וישנם ארבע תנועות מרכזיות: 

רוח חדשה – שולטים כרגע באגודת הסטודנטים. הם מקורבים מאוד לראש עיריית י-ם ניר ברקת, ודוגלים במשנה החברתית שלו – מתנדבים במקום רשת חברתית אמיתית. מבחינה מדינית הם טוענים שהם א-פוליטיים אבל לא ברור איך זה מתיישב עם התוכנית של ברקת לבנות מעונות סטודנטים מעבר לקו הירוק. בשנה האחרונה הם הרימו כמה פרויקטים יפים, במיוחד של היחידה למעורבות חברתית, אולם כל מי שהרים את הפרויקטים האלו היו אנשים בשכר. האנשים שנבחרו היו כמעט חסרי השפעה ולא שומעים או רואים אותך כמעט בכלל. מצד שני, זה נכון לגבי הנציגים של כל התנועות. 

הפורום למען הסטודנטים – ארגון שהוקם מאיחוד של שלושה תאים; "אופק" של ממפלגת העובדה, "לביא" של הליכוד, ו"התעוררות" התא של התעוררות ירושלים, שרצו לבחירות העירוניות. שמעתי אותם מגדירים את עצמם כא-פוליטים, כאנשים פוליטיים ששמים את הנושאים האלה בצד, כלא א-פוליטים ועוד. אבל נראה לי שהתיאור הכי מדויק הוא ארגון סקטוריאלי  של סטודנטים שנמנע מלהתעסק בנושאים שאינם בקונסנזוס. הם בעד יותר דמוקרטיה בקמפוס, וזה בערך ההבדל היחידי שמצאתי בינם לבין רוח חדשה. 

אם תרצו – תא של הימין הקיצוני שמנסה להציג את עצמו כתא של המרכז, אבל לא ממש מצליח לעבוד על אף אחד. בזמן ההפגנות נגד המלחמה האחרונה הם היו אלו שצעקו "מוות לערבים", "נשרוף לכם ת'כפר" ו"נפגש במילואים". כשהם לא מאיימים על חייהם של סטודנטים אחרים הם תומכים בתוכנית הגאונית הבאה: סטודנטים ידווח על מסרים אנטי ציוניים בקורסים שהם לומדים בהם ל"מחלקת ציונות" באגודה, ושם ידרגו את הקורסים לפי מידת הציוניות שלהם. הם גם כמובן בעד לנסות ולהכניס יותר מסרים ציוניים בקמפוס, כדי לסתור את ההטייה ה"פוסט ציונית" שיש שם להגדרתם. הרי למה לאקדמיה לאפשר חופש מחשבה וביטוי, כשהיא יכולה להיות שופר של השלטון? אגב, ההגדרה שלהם לציונות הרגיזה כבר ציונים רבים. הם כבר הספיקו להגדיר בערך את כל מי שלא מסכים איתם כ"פוסט ציוני", ובכלל זה גם את פעילי תא אופק (העבודה!). האמת היא שאף אחד לא יודע כמה הם חזקים או חלשים. יש להם הרבה מאוד כסף ופעילים בתשלום שגורמים להם להראות גדולים יותר ממה שהם, והם ניצחו בהפרש גדול בבחירות במכינה. יו"ר תא סל"ע (סטודנטים למען עין כרם או סטודנטים למען עצמם, תלוי את מי שואלים)  כבר הביע תמיכה בהם.  

קמפוס לכולנו – איחוד של חד"ש, מרצ, ותא אין זו אגדה (תא שקם כתשובה לאם תרצו, ודוגל בציונות אחרת) שקם לקראת הבחירות, אבל מתכוון להמשיך ולפעול גם אחריהם. כפי שבטח כבר ניחשתם, זה התא שבו אני ויובל חברים. אנחנו דוגלים במעורבות של סטודנטים בעיר ובחברה ובראייה של הקמפוס כחלק מתמונה גדולה יותר. זה תא יהודי-ערבי, התא היהודי ערבי היחיד, וגם היחיד שמגדיר את עצמו פמיניסטי בראש חוצות. התא מחויב גם לדאוג לזכויות העובדים בקמפוס, לא רק של סגל ההוראה אלא גם של המאבטחים והמנקים ולקידום הדמוקרטיה במוסדות האגודה. את המצע המלא ואת רשימת המתמודדים מטעם קמפוס לכולנו אפשר למצוא באתר. 

לצערי, אין מתמודד מטעם קמפוס לכולנו בחוג שלי (שזה בעיקר אשמתי, כי החלטתי לא לרוץ), ואני אצטרך לבחור בין הפורום לבין רוח. החלטתי לבחור בצורה אישית ולנסות לגלות מי מהנציגים עדיף. אני לא מאמינה שיש דבר כזה א-פוליטיות ואני לא מאמינה שהאגודה יכולה להימנע מלהחליט החלטות פוליטיות, אלא אם כן היא לא עושה שום דבר. האינטרנט לא גילה לי שום מידע, ואני מקווה שאני אצליח למצוא פלאיירים עם מידע כלשהו. הנציגה של הפורום תבוא לדבר מול הכיתה שלי מחר, ואני מקווה שהיא תתגלה כבחורה מוצלחת.

האמת היא שאין לי מושג מה יהיו תוצאות הבחירות. נצטרך להיעזר בסבלנות ולקוות לטוב, אבל אני שמחה שיש התעוררות פוליטית בקמפוס, ושיש דיון, ואני מאוד שמחה על ההקמה של קמפוס לכולנו.

אני עדכן אותם בתוצאות כשיהיו כאלו.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה האוניברסיטה העברית, ירושלים, שמאל. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על הבחירות לאגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית

 1. איתמר הגיב:

  נרשמתי לרסס שלך.
  שיהיה בהצלחה לכולנו ביום שלישי!

 2. גלעד הגיב:

  אנחנו קורבנות של אין-סוף סילופים, ולך יש את הכישרון להביא את הקול שלנו לידי ביטוי. בתנאים האלה יש חשיבות לעצם ההשתתפות. פתחון הפה שזה נותן לנו, בלי בכלל להכנס לכל מיני חישובים של סיכויי הזכיה, כשלעצמו שווה את המאמץ. כלומר, כל מה שמשקיעים זה רווח נטו – אין איך להפסיד.

  חוץ מזה אני גם חושב שלנוכחות של הרשימה בהרבה חוגים שונים יש "אפקט מכפיל" בנוסף לזה ה"מצטבר", כי להרבה אנשים יש חברים בחוגים שונים. ברגע שמתחילה התלחשות בין אחד לשני על הדבר החדש והמגניב שאנחנו זה דבר שמתפשט מהר.

  עכשיו זה מאוחר מדי, ואני בהחלט רחוק מדי, אבל אני חושב שזאת היתה טעות מבחינה פוליטית לא להתמודד. בהצלחה ליובל וכל שאר החברים בקמפוס לכולנו!

 3. אורי הגיב:

  דריישים! איך זה ששמרתם בסוד על כזה בלוג מעניין? 🙂

  שיהיה בהצלחה לכולנו…

  http://www.facebook.com/event.php?eid=87226213303

 4. גלעד הגיב:

  אני חוזר בי. מזל טוב מזל טוב מזל טוב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s